music, music.bass

İnceleme: MusicMan StingRay Classic 4 Bas Gitar

Image

Bas gitar denince, akla Leo Fender imzalı 3 temel model gelir: Fender Precision Bass, Fender Jazz Bass ve MusicMan StingRay. Neredeyse diğer tüm modellerin, bu 3 modelden yola çıkılarak tasarlandığı söylenebilir.

StingRay’i popüler diğer bass gitarlarla karşılaştırmak gerekirse; Fender Precision Bass daha çok sap manyetiğinden beklenen mat tonları öne çıkaracaktır. MusicMan StingRay daha çok köprü manyetiğinden beklenen parlak tonları öne çıkaracaktır. Fender Jazz Bass ise ikisine de biraz yaklaşabilir ama ikisinin de tonunu tam olarak vermez. Hem Fender Precision Bass manyetiği hem de MusicMan StingRay manyetiğine sahip bir bass pek çok durum için iyi bir fikir olabilirdi (bkz: Sandberg), ancak bu gitarların ideal manyetik pozisyonları üst üste denk geleceği için böyle bir Hybrid’i tam olarak tutturmak biraz zordur. MusicMan, iki manyetikli StingRay modellerinde bu Hybrid fikre bir hayli yaklaşmaktadır. Precision & Jazz & StingRay Sound’larına aynı anda en çok yaklaşabilen bas gitar ise, kanımca Lakland 55-02 Deluxe.

Biz konumuza dönelim. StingRay Classic, modern müzik tarihinde klasik haline gelmiş çok özel ve çok kıymetli bir bas gitardır. Tasarımı olsun, malzemesi olsun, işçiliği olsun, tonu olsun; “butik gitar” kategorisindeki enstrümanları aratmaz. Ancak, Türkiye’de bulması biraz zordur.

MusicMan Stingray’i tercih eden isimler arasında; Louis Johnson (The Brothers Johnson), Flea (Red Hot Chilli Peppers), Cliff Williams (AC/DC), Rex Brown (Pantera), John Deacon (Queen), Tim Commerford (Rage Against The Machine), Tony Levin (King Crimson, Peter Gabriel), John Taylor (Duran Duran) sayılabilir. StingRay kullananların daha geniş bir listesi için Wikipedia‘ya göz atın.

Alternatif modelleri olmasına karşın; fotoğraftaki model aktif Humbucker manyetiğe, 2 bant EQ’ya, Ash gövdeye ve ender bulunan BirdsEye Maple sapa sahiptir. Bu konfigürasyonda, manyeitk kaynaklı bir dip gürültüsü olmayacaktır. Gitarın resmi sayfası için MusicMan Web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tonlara gelince… StingRay, aynı zamanda 2 bant EQ’su ile basit bir konfigürasyona sahiptir. Nereye giderseniz gidin, tonu Flat yaptığınızda dahi kabul edilir ve pek çok müzik türüne uyacak güzel bir ton elde edebilirsiniz. Buna karşın; bir Fender American Deluxe Jazz Bass‘ın ton çeşitliliğini beklememek lazım. Yine de; Internet ortamında yer yer “One Trick Pony” olarak değerlendirilse de, EQ ayarları ve sağ elin pozisyonuna bağlı olarak pek çok değişik ton alınabilen bir enstrümandır.

Bu bas gitarı nasıl tonladığımı How I EQ my Basses yazımda okuyabilirsiniz.

Ed “Bass Whisperer” Friedland’ın StingRay ton demosunu izlemek / dinlemek için http://www.youtube.com/watch?v=rJN72FvjST0 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç olarak; Slap çalanlara şiddetle tavsiye ettiğim bir gitardır. Modern bir Rock Sound’u ile melodik bas Riff’leri çalıyor ve çaldıklarınızın Mix içinde net bir şekilde duyulmasını istiyorsanız, StingRay yine doğru seçim olacaktır – örnek olarak Guano Apes, Rage Against The Machine, Red Hot Chilli Peppers ve Tony Levin kayıtlarını dinleyebilirsiniz. StingRay; doğru EQ & teknik ile altyapıyı fazlasıyla doldurarak ritm gitarın eksikliğini hissettirmeyecek kadar derin ve güçlü bir modern Sound da verebilmektedir. Bunu, Almanya’dayken çaldığım Beautiful Disaster adlı Progressive Rock grubunda bizzat tecrübe ettim – grupta tek gitar olmasına karşın altyapı hiç boş kalmadı.

Ancak bu gitarın avantajları, aynı zamanda dezavantajını ortaya çıkarır. Pek çok tarzda kullanılabilecek çok sağlam ve kaliteli bir gitar olmasına karşın; pasif çalma imkanı olmaması ve tek manyetikli olması, tonal çeşitliliğini bir Fender American Deluxe Jazz Bass‘a kıyasla kısıtlamaktadır. Bir Jazz Trio veya akustik grup içerisinde StingRay, idealden çok daha kuvvetli bir Sound verebilir. Bunun yanı sıra; Fender Precision Bass’ı anımsatan sap yapısı, Jazz Bass türevi ince saplara alışık olanlar için belli bir alışma süresi gerektirebilir.

Eğer Rock, Funk ve türevi müziklerle uğraşıyorsanız; StingRay, bas gitar aday listenizde mutlaka bulunmalıdır. Eğer çeşitli tarzlarda müzik yapıyorsanız; StingRay yine ideal bir gitardır – ihtiyaç duyduğunuz tonların Jazz / akustik / pop kadar yumuşak olmaması kaydıyla; zira bu durumda gitarın güçlü tonunu dizginlemekte güçlük çekebilirsiniz.

Çaldığınız tarzlar çok yumuşak / Vintage Sound’ları da içeriyorsa ve Hard Rock’tan daha sert Sound’larda gözünüz yoksa, Fender American Deluxe Jazz Bass daha iyi bir tercih olabilir. Eğer StingRay & Precision & Jazz Bass tonlarının tamamına yaklaşmak isterseniz, Lakland 55-02 Deluxe listenizde mutlaka olsun.

Standard

4 thoughts on “İnceleme: MusicMan StingRay Classic 4 Bas Gitar

  1. Pingback: Bass Guitar Purchase Guide « Dr. Kerem Koseoglu

  2. Pingback: Aguilar AG 5J-HC Pickup Review – Dr. Kerem Koseoglu

  3. Pingback: How I EQ my Basses – Dr. Kerem Koseoglu

  4. Pingback: Sandberg California VM5 – Dr. Kerem Koseoglu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s