İstanbul’da İş Bulmak

Bir E-Mail’e attığım cevabı, başkalarına da faydası olabilir diye paylaşıyorum.

İstanbul’da rekabet biraz yüksek; bilgisayar mühendisliği mezunu olmak parlak bir iş bulmak için garanti değil şu anda. Pek çok öğrenci, sektörde nereye odaklanmak istediğini aşağı yukarı belirliyor ve üniversite 3 -4. sınıf itibariyle yarı zamanlı bile olsa bu konuda bir yerlerde çalışmaya başlıyor. Mezun olduğunda, diplomasıyla değil okurken kazandığı iş tecrübesiyle iş buluyor.
Senin CV’ne baktığımda, bir konuya odaklanmış yarı zamanlı iş tecrübesi değil, farklı yerlerde yapılmış genel stajlar görüyorum; bu bir eksi.
İstanbul’da yazılım sektöründe iş bulmak istiyorsan neler yapabilirsin?
Öncelikle, yazılım sektöründe tam olarak nereye odaklanmak istediğini belirlemeni öneriyorum. Yazılım çok ama çok geniş bir çatı; Web programcılığı var, mobil programlama var, SAP/ERP var, Big Data konuları var, donanım programlama, sistem yöneticiliği, güvenlik, test, validasyon, proje yönetimi, var da var…
Ne istediğini belirledikten sonra; bu konuda şu yolları izleyebilirsin:
  • İstanbul’da iş aramak. Şanslıysan yeni mezun alımı yapan yerler olabiliyor, ilanları takip edip oralarda şansını deneyebilirsin. Ancak okurken bir yandan çalışmış olanlar bir adım önde olacaktır.
  • Başka şehirde iş aramak. İstanbul gibi rekabetin yüksek olduğu bir ortama girmeden önce, daha “sakin” bir başka şehirde istediğin alanda iş arayabilirsin. 1-2 sene tecrübe kazandıktan sonra, İstanbul’daki şirketler için daha cazip bir halde olursun tecrübenden dolayı.
  • Sertifikasyon. Eğer yatırım yapmayı göze alırsan, odaklanmak istediğin konuda kursa / eğitimlere gidip sertifika alabilirsin. İyi bir kurumdan alınmış sertifika, yine seni şirketlerin gözünde daha cazip bir hale getirir.

SAP ilgini çekiyorsa; ABAP kariyer konulu bir konferans sunumum var. Onu izlersen, SAP/ABAP kariyeri isteyip istemediğini biraz hissedebilirsin. Zor tarafları var, iş bulma / İstanbul hevesiyle değil objektif değerlendir.

3 thoughts on “İstanbul’da İş Bulmak

  1. Hocam merhabalar öncelikle. Paylaşımlarınızı yakından takip ediyorum, hepsi çok yararlı. Fakat biraz geç oldu SAP ile tanışmam. Yeni mezun bir bilgisayar mühendisiyim ve bu yazıda belirttiğiniz gibi farklı alanlarda staj yapıp zaman kaybettim. Ama ABAP üzerinde kariyer yapmak istiyorum, birkaç SAP firması ile görüştüm fakat çoğunun arayışı güncel değil ve ben nereden başlayacağımı bilemiyorum, eğitimler de bütçemi fazlasıyla aşıyor. Konferans konuşmanızda önerdiğiniz şirketlere de başvurdum fakat dönüş alamadım. Önerebileceğiniz farklı daha küçük çapta bir şirket var mı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim, teşekkürler şimdiden..

    1. Selamlar, daha küçük nüfusa sahip SAP firmaları da yetiştirmek üzere yeni mezun alıyor. Bazı durumlarda başlangıç maaşı ve koşulları büyük firmalara göre çok parlak olmayabilir, ama iş öğrenileceğini düşünüp bunu göze alabilirsiniz. LinkedIn’de SAP danışmanlığı yapan daha küçük çaptaki firmaları tespit edip, onlarla temasa geçmenizi öneririm.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s