Yurt Dışından Ürün Sipariş Etmek

Birkaç yurt dışı siparişte edindiğim tecrübeyi sizlerle paylaşıyorum. Bu yazı, yayınlandığı günkü mevzuat baz alınarak yazılmıştır; sizin okuduğunuz tarihte oyunun kuralları değişmiş olabilir – ek kaynaklara göz atabilirsiniz.

Senaryo 1: DHL işleri hallediyor

Dikkat edilecek ilk şey, alışveriş yaptığınız sitenin ürünleri DHL ile göndermesi. Zira; DHL 300 kg ve 15.000 € altında kalan siparişlerin gümrük işlemlerini sizin için yapabiliyor. Siparişiniz bu limiti geçiyorsa veya (limit altında bile olsa) ayda 5’ten fazla ürün alırsanız, gümrük memurları sizi (karışık) resmi ticaret sürecine dahil ediyormuş. Sınırları geçmezseniz sorun yok.

DHL dışında gümrüğü sizin adınıza halleden başka taşımacı firmalar da olabilir, ama benim sadece DHL ile tecrübem var.

DHL ile gönderdiğinden emin olduğum bazı siteler:

Seçtiğiniz siteden alışveriş yaptıktan birkaç gün sonra, DHL size bir E-Posta gönderecek. Ürünlerinizin Türkiye’ye geldiğini ama gümrüğe tabi olduğunu belirten bu E-Posta içerisinde bir konşimento numarası bulacaksınız. Bu numarayı not edin ve 444 00 40 ‘ı arayıp DHL gümrük departmanına bağlanın. Müşteri temsilcisine konşimento numaranızı verip, gümrük çekme işlemlerini sizin adınıza yapmalarını istediğinizi söyleyin.

Müşteri temsilcisi; size E-Posta ile doldurmanız için bir form gönderecek. Bu formun çıktısını alın, doldurup imzalayın ve tarayın. Bu formu, alışveriş yaptığınız siteden gelen sipariş onay E-Mail’iyle birlikte DHL’e gönderin ( kategori3@dhl.com adresi).

Gümrük işlemlerinin sonunda DHL sizinle tekrar temasa geçecek. Eğer alışveriş yaptığınız sitede gümrük ödemesini peşin yaptıysanız, ek bir ödeme yapmıyorsunuz. Aksi takdirde, gümrük (ve hizmet) tutarının toplamını DHL’e havale veya kredi kartı ile ödüyorsunuz.

Hepsi bu kadar! Ürün gümrükten çıktığında size bir bildirim daha geliyor; bu bildirimde tercih ettiğiniz teslimat saatini ve özel durumları (güvenliğe teslim etme izni gibi) ayarlayabiliyorsunuz.

Senaryo 2: DHL PTT’ye devrediyor

Kullandığım siteler arasında www.thomann.de bu şekilde çalışıyor. Eğer belli sınırların altında ürün sipariş ettiyseniz, ürün gümrüğe geldikten sonra DHL tarafından PTT’ye devrediliyor. PTT’nin teslimatı sırasında, kargo memuruna gümrük ücretini ödeyip teslim alıyorsunuz.

Kişisel tecrübeme göre; bu senaryoda ürünün PTT tarafından teslim edilmesi epey uzun sürebiliyor. Ürün gümrükten geçtikten sonra…

  • …Senaryo 1’de DHL’i şimdiye kadar en fazla 1 gün bekledim
  • …Senaryo 2’de PTT’yi 1-2 hafta beklediğim oldu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s